Jak dobrze trzeba znać angielski, aby studiować w Wielkiej Brytanii?
Pytanie zdawałoby się retoryczne, bo odpowiedź na nie jest dość oczywista; angielski jest przecież podstawowym narzędziem do studiowania. Jego znajomość powinna być na tyle biegła, żeby w pełni rozumieć wykłady, prowadzić dyskusje i płynnie porozumiewać się na praktycznie wszystkie tematy, bez trudu czytać książki naukowe, pisać eseje akademickie, itd. Dobre przygotowanie językowe do studiów jest kluczem do sukcesu. To samo dotyczy studiowania na anglistyce w Polsce. Niektórzy rozpoczynają filologię angielską na polskiej uczelni z bardzo słabą znajomością języka. Myślą, że jeżeli zdobyli FCE to już dużo umieją. Konfrontacja z rzeczywistością bywa niestety brutalna. Wielu z nich rezygnuje ze studiów, które stają się udręką zamiast przyjemnością. A przecież mogłoby być tak pięknie.
Certyfikat językowy i praktyczna znajomość języka
Przede wszystkim, dobra znajomość angielskiego to coś więcej niż certyfikat językowy. Naturalnie, odpowiedni certyfikat językowy jest potrzebny w procesie rekrutacji na studia. Jednakże nauka języka nakierowana wyłącznie na to, aby zdać egzamin na certyfikat pozostawia wiele do życzenia, bo nie rozwija w uczniu kreatywności krytycznego myślenia. Przykładowo, jeżeli przygotowujesz się do egzaminu CAE i na kursie językowym uczysz się pisania krótkich wypracowań (180 – 260 słów), takich jak raport, list formalny, esej, czy artykuł, musisz je pisać według ścisłych schematów formalnych wymaganych na egzaminie CAE. Taki styl i sposób pisania jest też powszechny w edukacji brytyjskiej w szkołach średnich. Jednakże takie umiejętności zdobyte na zwykłym kursie CAE nie przekładają się na sukces akademicki (przeczytaj artykuł: Studia w Wielkiej Brytanii). Zdaniem wykładowców brytyjskich uniwersytetów, taki system kształcenia w szkołach średnich negatywnie wpływa na kreatywność i stanowi przeszkodę w dobrym funkcjonowaniu na uniwersytecie.
A co z umiejętnością słuchania ze zrozumieniem?
Na egzaminach językowych sprawdzane są też umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Czy słaby wynik na teście ze słuchania musi oznaczać, że ktoś nie poradzi sobie na uniwersytecie? Niekoniecznie. Zadania słuchowe na testach są często specjalnie utrudnione poprzez pytania wielokrotnego wyboru, które celowo wprowadzają słuchacza w błąd. Dodatkowo, wypowiedzi nagrane są w bardzo szybkim tempie, aby przetestować szybkość reakcji kandydatów. W rzeczywistym świecie, na brytyjskiej uczelni wyższej, kiedy słuchamy np. wykładów, wykładowca nie mówi tak szybko a zrozumienie jego wypowiedzi nie polega na teście wielokrotnego wyboru. A zatem, jeżeli wkrótce czeka Cię egzamin językowy na certyfikat i obawiasz się, że możesz mieć kłopoty z częścią Listening i jednocześnie myślisz, że to dyskwalifikuje Cię jako kandydata na studia w Wielkiej Brytanii, to nie martw się. Egzaminy językowe ze słuchania są trudne i takie mają być, ale pamiętaj, że na wykładach na brytyjskiej uczelni będziesz robić notatki a nie rozwiązywać testy wielokrotnego wyboru.
Czy potrzebny jest certyfikat językowy?
Certyfikat językowy jest potrzebny w procesie rekrutacji, a więc trzeba go zdobyć. Jednakże, aby dobrze funkcjonować na studiach potrzeba czegoś więcej. W dniu, w którym zaczniesz naukę na uczelni brytyjskiej, Twój certyfikat nie będzie miał żadnego znaczenia. To, co będzie się liczyć to prawdziwa wiedza językowa związana z tematem Twoich studiów.
Jeżeli np. chcesz studiować ekonomię w Wielkiej Brytanii, to już dzisiaj zacznij lekturę książek na ten temat (oczywiście po angielsku). Przeczytaj choćby jedną lub dwie książki popularno-naukowe na tematy ekonomiczne. Studiuj Business English dla zaawansowanych. Zrób prenumeratę jakiegoś czasopisma. Oglądaj dyskusje na tematy gospodarcze na BBC lub CNN. Po prostu rozwijaj swoje zainteresowania.
Jaki certyfikat świadczący o zaawansowaniu językowym należy posiadać?
Uczelnie brytyjskie uznają wiele przeróżnych certyfikatów językowych wystawionych np. przez Trinity College London, London Chamber of Commerce, Anglia Examinations Syndicate, Cambridge English i wiele innych. Świadczy to o tym, że Brytyjczycy są bardzo elastyczni. Jeżeli ktoś zna dobrze język, nie ma większego znaczenia, jaki certyfikat posiada. Liczy się rzeczywiste zaawansowanie językowe a nie instytucja, która wydała certyfikat.
Najbardziej popularnymi certyfikatami uznawanymi przez uczelnie brytyjskie są: IELTS, CAE oraz CPE. Wszystkie te certyfikaty można zdobyć w Polsce.
Jeżeli chodzi o IELTS, który oceniany jest punktowo (od 1 do 9 punktów za każdą z czterech części egzaminu), uniwersytety brytyjskie ‘z górnej półki’ akceptują wynik od 7 punktów wzwyż za każdą część egzaminu. Innymi słowy, w żadnej z czterech części egzaminu nie można mieć wyniku poniżej 7 punktów. Nieco mniej renomowane uczelnie akceptują wynik 6,5 a nawet 6 punktów za każdą część egzaminu (np. the University of Westminster, uczelnia szczególnie popularna wśród Polaków).
CAE z oceną A to minimalna kwalifikacja na dobry uniwersytet. Wynik A na egzaminie CAE jest akceptowany zarówno przez Oxford jak i Cambridge. Jednakże niektóre uniwersytety w ogóle nie wymieniają egzaminu CAE a podają wyłącznie egzamin CPE z oceną B (np. Imperial College London).
CPE z oceną B jest bardzo często wymieniany przez prawie wszystkie uczelnie jako minimalna kwalifikacja językowa, a zatem dobrze jest go posiadać. Lepiej zdać CPE z oceną B niż CAE z oceną A. Ponadto, jeżeli możesz zdać CPE z oceną B lub A, to zdobycie certyfikatu IELTS powyżej pułapu 7 punktów w każdej części egzaminu powinno być czystą formalnością.
Jeżeli chodzi o TOEFL (egzamin amerykański), podobnie jak w IELTS, sprawdza on Reading, Listening, Speaking oraz Writing. W wersji komputerowej tego egzaminu można uzyskać od 0 do 30 punktów za każdą z czterech części, czyli łącznie 120 punktów. Wyniki tego egzaminu na Oxford University powinny być dość wysokie: trzeba uzyskać najmniej 110 punktów łącznie oraz następujące minimalne limity w poszczególnych częściach: Listening: 22, Reading: 24, Speaking: 25, Writing: 24. Nie można mieć minimum we wszystkich częściach, bo wtedy wynik ogólny będzie poniżej 110 punktów. Na innych uczelniach (np. Imperial College London), wynik minimalny to 100 punktów. Kwalifiakcje językowe kandydatów międzynarodowych są bardzo przejrzyście podane na stronie University College London – zachęcam do odwiedzin tej strony.
Jeżeli chcesz studiować w Wielkiej Brytanii, powinieneś zdobyć certyfikat językowy z dobrym wynikiem, ale pamiętaj że dobra znajomość języka to coś więcej niż certyfikat.
Więcej Informacji
Studia za Granicą w Języku Angielskim |
Przygotowanie do studiów za granicą w języku angielskim: Szkoła Językowa ARTOS
Aby zapytać o kurs językowy zadzwoń na: 515-253-212
|